Mi az, hogy jersey és hogyan varrjunk belőle?

Mi az, hogy jersey és hogyan varrjunk belőle?

 

Mi az, hogy jersey és hogyan varrjunk belőle?

A jersey egy olyan anyag, amelytől egy kezdőnek sem kellene félnie. Hiszen nagyon sok előnye van. A lényege az, hogy nagyon könnyű vele varrni, és nem szükséges, hogy bonyolult szabásmintát készíts. Csak ízlés, fantázia és néhány méter minőségi jersey kell hozzá.

Mi az hogy jersey és hogyan is készül?

Többféle fajta jersey létezik és könnyen elveszhetsz bennük ha nem ismered. Ez azért van, mert nincs egy közös megnevezésük. Némely üzlet angol feliratot használ a címkén mint például jersey. Azonban gyakran kötöttárunak is nevezik, mert egy vagy több szál összefonásával jön létre. Gyártásához kötőgépet használnak.

A szövettől az előállítás módjában különbözik. Két egymásra párhuzamos, illetve merőleges szálkészlet összekapcsolásával készül és jön létre.

Kötöttáru

Szövet

A jersey tulajdonságai és leggyakoribb felhasználása

Hamar beleszerethetsz a jersey-be a ulajdonságainak és a sokoldalú felhasználásának köszönhetően. Ez egy rugalmas és légáteresztő anyag, mely tapintásra nagyon kellemes, és ennek köszönhetően kényelmes viseletet biztosít. Ráadásul szinte mindent meg lehet varrni belőle. Használható pólókhoz, ruhákhoz, melegítőfelsőkhöz, leggingsekhez, melegítőnadrágokhoz, szoknyákhoz, gyerekruházatokhoz, sapkákhoz, csősálhoz vagy akár fejpántokhoz is.

 

Ha van kedved és az időd is engedi, akkor a jersey-vel való munkát biztosan élvezni fogod. Az anyag rugalmasságának megőrzése érdekében használj cikk-cakk vagy overlock öltést (klasszikus gépen), vagy megvarrhatod egyenesen az overlockon is. Ihletet a jersey ruhákhoz illetve a szabásmintákhoz megtalálod a széleskörű magazin kínálatunkban.

Milyen jersey anyagok léteznek felosztás szempontjából?

A jersey anyag két alapvető kategóriába sorolható - egyoldalas és kétoldalas. Egyoldalas jersey esetében egy olyan anyagról van szó, amelynek egyik oldala az eleje, a másik viszont a hátulja. A szín oldala az, amit kívülről látunk, és a fonák oldala az, ami pedig a belső része az anyagnak. Ha fel szeretnéd ismerni őket, akkor nem kell mást tenned, mint emlékezni a kézi kötésre.

 

A jersey anyag egyik oldalán különálló öltések vannak, míg a másik oldala sima. Így jön létre az anyag szín és fonák oldala. De ne félj, hisz nem mindig az anyag szín és fonák oldala szerint szükséges varrnod. Játszhatsz egy picit a részletekkel és felhasználhatod az anyagnak a fonák oldalát is egész bátran. Például egy póló esetében a jersey anyag hátoldalát mint felhajlított mandzsettaként is felhasználhatod.

Kétoldalas jersey

Ahogy már a neve is sugallja, ez egy olyan anyag, amelynek mindkét oldala elülső (tehát a fonák oldala is). Pontosan ugyanúgy néznek ki, és az anyag viselkedése is azonos. Tehát teljesen mindegy, hogy melyik oldalt fogod használni. Mindkettő azonossága a kötéstechnikának köszönhetően jött létre. Kétoldalas jersey nálunk a Takoyban is meg tudod vásárolni. Konkrétan mint a népszerű passzé.

Miért nem kell félni a passzé használatától?

A passzé egy kötött anyag hosszanti plasztikus csíkokkal, amelyek a kötéstechnikának köszönhetően jönnek létre. Ezek kétoldalas vagy interlock szövésű kötések. Ez az egyik oka annak, hogy igen nehéz megkülönböztetni a szín illetve fonák oldalát.

 

A passzé varrásánál viszont szem előtt kell tartani azt, hogy az anyagnak nagy a nyújthatósága. A bordás típust általában ujjak, gallérok, melegítőfelsők alsó része, szoknyák derek része, nyakkör és ujja szegéshez használják. Természetesen ruha varrására is használható. Például ruhákhoz vagy pólókhoz. Azonban mindig vedd figyelembe az anyag tömegsúlyát.

 

Például a mi bordás passzénk 300 g/m2. Ezért inkább mint ruhadarab részeként ajánlott (befejezésére vagy szegésére). Ha viszont otthon varrsz és csak overlockod van és nem coverlockod, akkor passzéval szeghető a gallér, a ruha alsó széle vagy az ujja. Ne felejtsd el, hogy a tőlünk vásárolt passzé valójában alagút alakú.

Nálunk a Takoy-nál kétféle passzé is megtalálható - sima és bordás. A sima passzé puhább, és ideális jersey-vel kombinálni.

 

A bordás passzé robusztusabb, és jobb, ha szabadidő (futter) anyaggal kombinálod.

Miért is adnak elasztánt a jersey anyagokhoz?

A jersey a gyártási mód kötésének köszönhetően rugalmas. Ez a rugalmasság viszont nem mindig elegendő, ezért elasztánt adnak hozzá. Az OSKAR jersey anyagunkban például 7% elasztánt, csíkos jerseyben 5% elasztánt találhatsz meg. Például egy ilyen fürdőruha anyag legfeljebb 19% elasztánt tartalmaz. Szóval tényleg nagyon rugalmas.

 

Az elasztán (vagy spandex) aránya határozza meg az anyag rugalmasságát. Előfordulhat azonban, hogy vastagabb, nagyobb tömegű anyagnál, még nagyobb elasztántartalom mellett is, az anyag kevésbé rugalmasnak tűnik, mint egy vékonyabb, kisebb arányú anyagnál. Ennek az az oka, hogy egy ilyen anyagnak nehezebb a szála, ezért kevésbé rugalmas.

 

A megfelelő anyag kiválasztásakor feltétlenül konzultáljon eladójával. Ő tudja a legjobban, hogy mire is alkalmas az ilyen típusú anyag. Ha pedig még mindig nem tudsz dönteni, akkor külön anyagmintákat is rendelhetsz tőlünk. A különféle anyagokkal való személyes érintkezés alapján biztosan jobb döntést tudsz majd hozni.

 

A jersey varrásához használjunk egy úgynevezett stretch tűt - tű rugalmas anyagokhoz. Ezeknek kerekebb a hegyük. Ez azért van így, hogy ne sértse meg az anyag szerkezetét, és ne csináljon lyukakat a varrás során az tű beszúrása helyén, ami tartósan károsíthatja magát az anyagot.