Hogyan mérd meg magad helyesen
A ruha varrásának egyik legelső és legfontosabb lépése a megfelelő méretű szabásminta kiválasztása. Mivel minden test más, előfordulhat, hogy egyik konfekciós méret sem illik rád tökéletesen, ezért már a varrás kezdete előtt érdemes meghatározni a megfelelő méretet, így később nem lesz szükség módosításokra.
A konfekciós méretek csak általános iránymutatások, de mivel minden test egyedi, egy M-es méret például nem feltétlenül fog minden szabásmintánál tökéletesen passzolni.
Mivel a gyártók mérettáblázatai eltérhetnek, nagyon fontos a pontos méretvétel. Ehhez érdemes segítséget kérned, hiszen a precíz mérés kulcsfontosságú. Legyél őszinte magaddal – ha nem a valódi méreteidet használod, könnyen előfordulhat, hogy a kész ruha nem áll majd jól.
Ha szeretnéd megtudni a saját konfekciós méreted a Takoy szabásmintákhoz, kattints a blogunkra:
Hogyan mérjük le helyesen a méreteinket
A legcélravezetőbb, ha méretvételkor alsóneműben vagy vékony, testhezálló ruházatban vagy, és szabócentit használsz. Fontos, hogy egyenes testtartással, természetesen állj, ne dőlj előre, mert ez pontatlan mérést eredményezhet.
A nyak körméretének mérése
A nyak körméretét közvetlenül a 7. nyakcsigolya és a nyaktőpont fölött mérd meg.
Mellbőség
A mellbőséget nőknél melltartóban kell mérni. A mérőszalagot a mell legkiemelkedőbb pontján kell vezetni, ügyelve arra, hogy egyenes vonalban maradjon. Fontos, hogy ne húzzuk túl szorosra, hanem lazán, a valós méretet mérve végezzük a mérést.
Derékbőség
A derékbőséget a törzs legkeskenyebb részén, azaz körülbelül 2 cm-rel a köldök felett kell mérni, ügyelve arra, hogy a mérőszalag vízszintesen álljon. Fontos, hogy a hasat mérés közben ne húzzuk be és ne is nyomjuk ki. Segítségként egy madzagot is köthetünk a derekunkra, és annak vonalában végezhetjük a mérést.
Csípőbőség
Állj egyenesen, a lábaid legyenek zárva. A csípőbőséget – hasonlóan a mellbőség méréséhez – a csípő és a fenék legszélesebb pontján kell lemérni, ügyelve arra, hogy a mérőszalag vízszintesen fusson.
Vállszélesség
A vállszélességet az egyik vállízülettől a másikig mérjük. A mérés megkönnyítésére viselj egy jól illeszkedő pólót, és mérd a vállszélességet a törzsrészt az ujjal összekötő varrástól a bal vállon, egészen a jobb vállon lévő ugyanolyan varrásig.
Hát szélessége
A hátszélességet a hónalj alatt, hónaljtól hónaljig, vízszintesen mérjük.
Hát hossza
A hát hossza a 7. nyakcsigolyától a derékvonalig mért távolság. Figyelembe kell venni a lapockák kiemelkedését is, ezért a mérést a hát közepén, a lapockák vonalában végezzük. A pontos mérés érdekében a mérőszalag alá helyezhetjük az ujjunkat.
Ujj hossza
Az ujj hosszát a vállízülettől mérjük a kívánt végpontig.
Oldalsó lábhossz
A természetes derékvonaltól mérjük a bokáig.
Lábszár hossza (belső lábhossz)
Ez a méret nadrág varrásakor hasznos. A mérés a lágyéktól a bokáig történik.